تبلیغات
دانشجویان رشته اشاعه دانش پودمان چهارم - تحقیق در مورد ارتباط موثر با كودكان

دانشجویان رشته اشاعه دانش پودمان چهارم

بسمه تعالی

 

 

 

 

نام استاد : دکتر بیگلو

 

محقق : مجتبی محمدی

 

موضوع تحقیق : ارتباط موثر با كودكان وکتابخانه ویژه  دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راههای تقویت اعتماد به نفس کودک

بهترین نوع گفتگو با کودک

وظیفه ما در قبال کودکان

آنچه نباید به کودک گفت

روشهای علاقه نشان دادن به کودک

رهایی از مشکل وابستگی کودک

ایجاد محدودیت بدون درگیری

با کودکان چگونه رفتار کنیم

علت تغییر رفتار کودک با حضور دیگران و کنترل آن

کمک به رشد تکلم کودک

غلبه بر مشکلاتی چون: کمرویی کودک، کم اشتهایی

عدم سازش با کودکان دیگر،پرخاشگری،کنترل خشم

غلبه بر ترس،شب ادراری

 

 

 

 هنگامیکه از کودک رفتار بد سر زد اقدامات زیر را انجام دهید:

üسریع عمل کنید و منبع مشکل را از میان بردارید،به عبارت دیگر تا کودک شروع به رفتار یا کار نامناسب کرد مداخله کنید و محکم ممانعت کنید همزمان توجه او را به چیز دیگری منحرف کنید.

üهنگام بروز یک رفتار بد از کودک مثل نق نق کردن،گریه کردن،هیچ توجهی به آنها نکنید اگر کودک شما هرگز موفق نشود از این طریق امتیازی از شما بگیرد و یا برنده صحنه شود به زودی دست از این کار بر خواهد داشت.فقط باید کمی صبور و خونسرد باشید.

ü    از کتک زدن خود داری کنید،مهمترین تنبیه می تواند برای کودک تنها گذاشتن به مدت نهایتاً ربع ساعت در مکان امنی مثل اتاق خواب باشد.در ضمن تنبیه باید فوری باشد و تهدید به اقدامات در آینده در کودکان مؤثر نیست.(تنبیه=محرومیت از هر آنچه که دوست دارد)

    قاطع باشید و لازم نیست عصبانی و پرخاشگر باشید،فقط برخورد و

 رفتارتان طوری باشد که او به وضوح بفهمد که که او دیگر حق ندارد

 چنان رفتاری کند.تُن صدا و تغییر چهره موثر است ودادزدننتیجه منفی دارد.                                                                                                   

 

افراد بالغ در ارتباط برقرار کردن با دیگران دارای تفاوت‌هایی هستند که ریشه در کودکی آنها دارد، بدی

ن مفهوم که اگرانسان در کودکی در تعامل با گروه همسن خود بصورت تجربی به خودباوری رسیده باش

د وشرایطی ایجاد گردد که ناگزیر به ارتباط نزدیک ودوستانه بدون حمایت بزرگسالان قرارگیرد از این

 توانایی کسب شده .کسب مهارت ارتباطی در تمامی زندگی بهره خواهد برد.

یک قصه بیش نیست غم عشق‌ و وین عجب
کــز هر زبان که می‌شنـوم نامکـرر است

حال اگر پدر و مادر به کودک توجه لازم را نکنند در اینصورت در کودک دو رفتار شکل می‌گیرد
 
1=یکی آنکه دچار اضطراب و سردرگمی می‌شود و نارضایتی خود را مستقیم یا غیرمستقیم به خانواده نشان می‌دهد

2= یا اینکه کودک از خانواده خود دوری می‌کند (که این طرز رفتار در شخصیت کودک رسوخ می‌کند و در

 بزرگسالی خود را نشان می‌دهد که در این صورت با چهار شخصیت مواجه خواهیم بود)

بالغینی که برخوردار از امنیت ‌اند

- توانایی ارتباط برقرار کردن و صمیمی گشتن با دیگران را دارند

- برای حریم شخصی خود و شریک زندگی خود احترام قائل هستندد

- هنگامی که به کمک احتیاج دارند از دیگران طلب یاری می‌کنند.
- در تعامل با دیگران مثبت، خوش‌بین، سازنده و سخاوتمند هستند.
- خلاق و روشنفکر بوده و از مرگ نمی‌هراسند.
بالغین دوری کننده :
- رابطه آنها از لحاظ فیزیکی و احساسی غیر صمیمی می‌باشد.
- به دیگران توجه ندارند و خودخواه به نظر می‌رسند.
- تعاملات اجتماعی را خسته کننده می‌دانند و از مرگ بیمناکند.
- نسبت به شریک زندگی خود بی‌مسئولیت و بی‌اعتنا هستند.
- قادر به برقرار کردن رابطه صمیمی با دیگران نمی‌باشند.
بالغین مضطرب و دو شخصیتی :
- رابطه آنها با دیگران غیر قابل پیش‌بینی است.
- آنها همواره می‌اندیشند که شریک زندگی‌شان آنها را دوست ندارد.
- احساس ناامنی در روابط صمیمانه دارند.
- مرتباً دیگران را سرزنش می‌کنند و هرگاه به خواسته خود نرسند، کج خلقی می‌کنند
- سفره دل خود را نزد هرکسی باز می‌کنند و از دیگران نیز چنین انتظاری دارند.
- غرق در ارتباط شخصی خود می‌باشند، حسود و غیرقابل اطمینان بوده واز مرگ می‌هراسند.
بالغین درهم ریخته :
- سو رفتار، بی‌توجهی، عدم امنیت و تنش فراوان در خانواده این گونه افراد برقرار است
- این‌گونه افراد مانند کودکی‌شان زندگی آشفته و پر هرج و مرجی دارند.
- خشم انفجارگونه‌ای دارند.
- فاقد هرگونه همدلی، شفقت و دلسوزی نسبت به همسر خود هستند.
- آنها نیاز مبرمی به یک رابطه مطمئن و مصون داشته، اما آنقدر به شریک خود اعتماد ندارند که این رابطه را برایشان پدید آورد.

گر بدانید چطور رفتاری را كه به طبع ناراحت منتهی می‌شود، هدایت كنید، می‌توانید الگوهای احساس بیماری و ناراحتی و بی‌یاوری را نیز تغییر دهید؛ حسی كه هم كودكان و هم والدین تجربه می‌كنند.

چگونگی رشد و نمو، از تولد تا دوازده سالگی
اگر بدانید در هر مرحله از رشد و پیشرفت كودك، چه چیز انتظار شما را می‌كشد، آسان‌تر می‌توانید تشخیص دهید كه آیا رفتار كودكتان «نرمال» است یا نه. دانستن آنچه در آینده پیش می‌آید، به تجربه می‌تواند به والدین كمك كند تا با مشكلات و مسایل مربوط به هر سن كنار می‌آیند.

اگر رفتار كودك نرمال است، چرا تحمل آن مشكل به نظر می‌آید؟
شاید احساس كنید رفتار كودك شما نرمال است، اما رفتار كاملا مثبتی نیست. بنابراین آیا باید اقدامی انجام دهید؟ برای گذراندن مراحل سخت در فهمیدن «نرمال» بودن رفتار كودك و تحمل آن، خط‌مشی‌هایی نیز وجود دارند.

-
اهمیت ایجاد محدودیت
ایجاد محدودیت شاید سخت باشد، اما پدر و مادر بودن نیز وظیفه آسانی نیست. والدین باید برای رفتار فرزندانشان حدودی مشخص كنند. هیچ‌كس دیگری به جز والدین نمی‌تواند با چنین محبت و تاثیرگذاری و نگرانی‌ای، به رفتار كودك انضباط بدهد.

-
استفاده از اعتبار منطقی و طبیعی برای آموزش دادن
والدین باید بدانند هر كودكی نتیجه رفتار خودش را تجربه می‌كند، نه دیگری. تنبیه كاری از پیش نمی‌برد، اما انضباط، چرا! از آنجایی كه عمل و نتیجه مستقیما در ارتباطند، والدین می‌توانند ابزار یا موقعیتی فراهم آورند تا كودك بیاموزد در برابر هر عملی، چه نتیجه‌ای در انتظار اوست.
پیشنهاد ، به جای دستور
«
فقط همین كار را انجام بده!» بله، برای والدین ریاست و دستور دادن، سریع‌ترین راه‌حل و روش است، اما با این حال، دستور دادن كاری را پیش نمی‌برد، فقط مشكلات وقت‌گیر می‌آفریند و بچه‌ها را از این شانس كه تصمیم‌گیری را یاد بگیرند، محروم می‌كند. روش‌های بهتری هم وجود دارند.
باید و نباید، هنگام دعوای بچه‌ها:
وقتی قرار است كودك شما با خواهر یا برادرش، همكاری و زندگی اجتماعی را فرا بگیرد، شاید كمی برایش غیرقابل قبول باشد، البته برای هر دوی آنها. در نتیجه ممكن است به دلایل مشترك دعوا كنند، پرخاش و بحث كنند و درگیر شوند. روش‌هایی هم برای حل كشمكش‌های خواهر و برادری وجود دارند.
-
توقف بحث
بحث و جدل‌های كودكان دو دسته‌اند: بحثی كه در پی درخواست پدر یا مادر پیش می‌آید و بحثی كه به دنبال درخواست كودك (فرزند) اتفاق می‌افتد. قبل از هر چیز برای توقف مجادله و بحث، دلیل آن را بیابید.

-
تهدید توخالی و پیشنهاد پوشالی؛ دو اشتباه بزرگ
والدین هم ممكن است گاهی مضحك‌ترین حرف‌ها را بزنند. بسیاری از ما شاید برای یك‌بار هم این اشتباه را كرده باشیم كه از حقه‌های توخالی استفاده كنیم و یا پیشنهاد پوشالی بدهیم. در این صورت شانس تشویق كودك و القای روحیه همكاری به او را از دست می‌دهیم.

-
اقتدار والدین؛ كاهش درگیری
نحوه حرف زدن شما و هدف‌مندی آن است كه اقتدار و جدیت را به كودك انتقال می‌دهد. تسلیم شدن در مقابل پریشانی و تقلای كودك، نتیجه خوبی نخواهد داشت. به عنوان پدر و مادر، گاهی باید خیلی پرطاقت باشید.


مدیر باشید، نه دیكتاتور
اگر سعی كنید با زور و اجبار كودكتان را مجبور به اطاعت و فرمانبرداری كنید، حتما شكست می‌خورید. به جای این كه به وظیفه‌تان مانند یك دیكتاتور نگاه كنید، به یاد داشته باشید با وظیفه والدین مانند یك مسئله مدیریتی كنار بیایید. در این صورت زندگی روزمره خانواده‌تان همیشه درگیر كشمكش نخواهد بود.


بیش از حد مهربانی نكنید
بچه‌ها طبق غریزه، این توانایی را دارند كه برای خلاصی از نتیجه كارشان، خواهش و التماس كنند. شاید ساده‌دلانه فكر كنید هرگز كار قبلی را دوباره انجام نمی‌دهند، اما انجام می‌دهند! اگر به راحتی در برابر درخواست ملتمسانه كودك، نرم شوید، همه نفوذ و تاثیرتان از دست می‌رود.

مفهوم «اطاعت» را روشن كنید
آیا ما واقعاً از بچه‌ها اطاعت كوركورانه می‌خواهیم؟ بچه‌ها آنقدر كنجكاو و زرنگ هستند كه با گفتن یك كلمه «چرا؟» انتظار توضیح داشته باشند. آنها می‌خواهند قوانین و دستوراتی را كه باید رعایت كنند، درك كنند. و البته این راه‌حل خوبی‌ست تا خودشان محدودیت‌ها و باید و نبایدها را در نظر داشته باشند.

 

 

                                                                                  

 

به مناسبت روز جهانی کودک
مهم ترین چیزی که انتظار می رود در هر خانواده به آن اهمیت داده شود رفتار و برخورد خوب است رفتاری که به دیگر اعضای خانواده منتقل می شود، می گوییم رفتار. خود ما والدین که الگوی مهم کانون خانواده به شمار می رویم چه قدر از درستی رفتارمان اطمینان داریم؟ تا حالا اگر مشکلی برایمان پیش آمده باشد. آیا به حلاجی رفتارمان پرداخته ایم تا ببینیم اشکال از کجاست
حال موضوع قابل بحث ما در مورد چگونگی رفتار با کودکان است. با توجه به تکنولوژی عصر اطلاعات و ارتباطات نوع رفتار چه تغییری کرده و چگونه است؟
والدین در خصوص نوع رفتارهای خود با کودکان می گویند...
والدین حوصله فرزندان شان را ندارند
«
همه رفتارها تغییر کرده در این دوره زمانه همه چیز تغییر کرده، هم والدین وهم کودکان. رفتارها، خلق وخوهای همه ما تغییر کرده و فکر می کنم دلیل آن شرا یط  کنونی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی باشد و بیشتر از همه همان وضعیت اقتصادی است که بنا به هر دلیل هر شرایطی را تغییر می دهد. امروزه همه والدین به دلیل تورم و وضعیت سخت اقتصادی شاغل هستند از صبح تا ظهر گرفتار کار روزانه هستند، حتا در زمان استراحت هم به کار و گذراندن زندگی و آینده خود و فرزندان شان فکر می کنند. کودکان هم در طول روز که هیچ ارتباطی با والدین خود ندارند شاید حتا آن ها را نبیند. و فقط هنگام ظهر یا شب آن هم وقتی است که بچه ها خوابند. تازه پدر و مادر حوصله فرزندان شان را ندارند. آن ها هم نیاز به استراحت دارند و این طوری است که روز ها  و شب ها ، ماه ها و سال ها هم می گذرد و همین روال ادامه پیدا می کند و شاید وضعیت از این که هست بدتر نیز شود، تنها نتیجه ای هم که دارد دوری والدین از کودکانشان است همین دوری هاست که باعث می شود پدر و مادر یا فرزندان نتوانند ارتباط بر قرار کنند، دوست باشند و اوقات خوبی را در کنار هم بگذراند همین است که رابطه های خانوادگی کم رنگ شده است
ایجاد ارتباط با بچه ها خیلی مشکل شده
در این دوه زمانه ایجاد ارتباط با بچه ها خیلی مشکل شده یعنی ما والدین یا باید اطلاعات وسیعی داشته باشیم تا بتوانیم فرزندان مان را خوب بشناسیم، یا باید از تجربه بالایی برخوردار باشیم ولی متاسفانه می بینیم که امروزه که دنیای تکنولوژی و عصر ارتباطات است. ارتباط خانوادگی و ارتباط مثبتی که والدین با فرزندان باید داشته باشند دیگر نیست. نه والدین کودکان را درک می کنند و نه فرزندان. البته بچه ها تقصیری ندارند چون کوچک اند و هیچ چیزی نمی دانند ولی والدین می دانند آن ها موظفند که کودکان خود را بشناسند، موظفند که بدانند کودکان شان چه می خواهند البته بخش عظیمی از آن هم به دلیل شرایط اجتماعی است یعنی والدین با توجه به شرایط اجتماعی زندگی می کنند.
رفتار هم  نیاز به آموزش دارد بچه ها یک نوع دنیایی دارند و ما بزرگتر ها یک دنیایی دیگر، بچه ها بیشتر دوست دارند با هم سن و سال های خود باشند دوست دارند همیشه بازی کنند خلاصه رفتار های کودکانه داشته باشند و در مقابل این رفتارها پاسخ می خواهند، پاسخ پدر و مادر و اطرافیان را، چون به غیر از آن ها کس دیگری را نمی شناسند، ولی تنها محدودی از والدین هستند که می توانند به این نیاز کودکان پاسخ دهند. همه والدین به فرزندان شان علاقه دارند و آینده فرزندان شان برایشان مهم است با این حساب به این نتیجه می رسیم که حتا رفتار هم نیاز به آموزش دارد. مهد کودک هایی که الان تاسیس شده اند برای بعضی از خانواده ها لازم است. بچه ها حتا در سنین کودکی نیاز به آموزش دارند و فکر نمی کنم والدین بتوانند تمام وقت خود را صرف بچه ها کنند و حتا آن قدر اطلاعات داشته باشند که بتوانند به تمام سوالات آن ها پاسخ دهند حتا کودکان می توانند رفتار صحیح را کنار مربی های خود تشخیص دهند، البته با کمک خود ما پدر و مادرها: بچه ها موجوداتی اجتماعی هستند و ما والدین هم اکثرا شاغل هستیم شاید خیلی کم بتوانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم. حتا مادران خانه دار هم نمی توانند چندان ساعات مفیدی را با آن ها سپری کنند و شاید تنها 4 یا 5 ساعت مفید باشد. ولی مهد کودک محیطی است که به اجتماعی شدن بچه ها کمک می کند و هم رفتارهای مختلف بچه ها و مربی ها را نشان می دهد. مطمئنا بچه ها می توانند بهتر و بیشتر آموزش ببینند و رفتار خوب و شایسته ای را از خود نشان دهند.                                                                                                                                    
کودکان مانند گل هایی هستند که نباید بگذاریم پژمرده شوند و کسی به آن ها آسیب برساند و این روح لطیف آن ها را پژمرده نماید. کودکان قلبی مانند دریای بیکران و زلال و دلی مانند آسمان آبی و صاف و روحی پر از عاطفه دارند پس آن ها باید توجه و تشویق شوند رشد فکری و ذهنی آن ها بالا باشد، باید با کودکان رفتار خوبی داشته باشیم چون آن ها سزاوارند و همین برخورد و رفتارها است که آن ها را آموزش می دهد و آینده آن ها شکل می گیرد.
رفتارشان نشان دهنده شخصیت آدمی است
 « رفتار نشان دهنده شخصیت خود آدمی است یعنی هر رفتاری که از شما سر بزند در واقع کل شخصیت شناخته می شود وظیفه ما والدین این است که رفتار صحیحی با فرزندان مان داشته باشیم که نه تنها با آن ها حتا با همسر و اطرافیان، به این دلیل که ما به عنوان الگویی در نظر کودکان هستیم، کودکان دقت بالایی دارند ولی قدرت تشخیص ندارند ماییم که بدون توجه به حضور آن ها رفتار ناشایستی را از خودمان نشان می دهیم. اصلا برای داشتن رفتاری مناسب باید آموزش ببینیم اگر خودمان نتوانیم رفتار خوبی داشته باشیم به عنوان یک ولی، چگونه می توانیم فرزندان مان را تربیت کنیم؟ چگونه می توانیم رفتاری مناسب شخصیت خودشان را به آن ها نشان دهیم؟ بارها بر اثر همین سهل انگاری والدین، کودکان در تربیت دچار مشکل شده اند. واقعا ما باید اول رفتار خودمان را کنترل کنیم و بعد مواظب رفتار فرزندان مان باشیم.
کودکان تنها ناظرند
« اگر دقت کرده باشیم، بعضی از زندگی ها به طلاق ختم می شود و زن و مرد به دلیل عدم شناخت نسبت به همدیگر جدایی را انتخاب می کنند یا به عبارتی مجبور به جدایی می شوند حال نگاهی به آن نوع زندگی بیاندازیم به دلیل عدم تفاهم از صبح تا شب دعوا، جر و بحث، انجام حرکات ناشایست نظیر دشنام و ناسزا گفتن به یکدیگر، کودکان تنها ناظرند گرچه آن لحظه سکوت می کند و هیچ چیز نمی گوید ولی تاثیرش را گرفته چون بلافاصله بعد از آن حادثه، موقعیتی که پیش آمد حرکات والدین خود را تکرار می¬کند بعد هم می گوییم که این چیز ها را از کجا یاد گرفته ای؟ در صورتی که خودمان بودیم که این چیزها را به او یاد دادیم. امروزه در بعضی از خانواده ها خشونت هست و تاثیر منفی و بد آن نیز بر روی کودکان است و کودکان در این سن هستند که اخلاق، رفتار و شخصیت آن ها شکل می گیرد. اگر یک تاثیر منفی در آن ها شکل بگیرد از همان اول دیدشان نسبت به زندگی تغییر می کند.

 

ممكن‌ است‌ پرخاشگری‌ جنبه‌ انتقام‌ گیری‌ نیز داشته‌ باشد. یعنی‌ كودكی‌ كه‌ مورد اذیت‌ و آزار قرار گرفته‌ و نتوانسته‌ خشم‌ خود را ابراز كند، اكنون‌ با پرخاشگری‌ به‌ كاهش‌ اضطراب‌ خود می ‌پردازد. در این‌ جا پرخاشگری‌ وسیله‌ ای‌ است‌ كه‌ كودك‌ به‌ آن‌ می ‌خواهد به‌ هدف‌ خود یعنی‌ كاهش‌ اضطراب‌ دست‌ یابد.

چنانچه‌ ‌ پرخاشگری‌ به‌ طرف‌ درون‌ باشد، كودك‌ خشم‌ را به‌ درون‌ خود می  دچار خشم‌ فرو خورده‌ می‌ شود. پیامد چنین‌ عملی‌ می‌ تواند افسردگی‌ نیز باشدكودكان‌ افسرده‌  در واقع‌ از دست‌ خودشان‌ عصبانی‌ هستند.

خشم‌ درونی‌ عصبانیت ‌ و نارضایتی‌ از خود را به‌ وجود می ‌آورد.

خشم‌ بیرونی؛ كودك‌ ممكن‌ است‌ خشم‌ خود را به‌ صورت‌ رفتارهایی‌ از قبیل‌ فریاد كشیدن، پا به‌ زمین‌ كوبیدن‌ یا پرتاب ‌كردن‌ اشیا بروز دهد.

برقراری ارتباط صحیح والدین با كودكان مهمترین اصل فرزندپروری است.

برقراری ارتباط صحیح والدین با كودكان مهمترین اصل فرزندپروری است

برقراری ارتباط صحیح و موثر والدین با فرزندان از مهمترین اصول فرزندپروری، است

والدین باید تلاش كنند با فرزندشان دوست باشند چراكه دوست بودن با فرزند در آموزش آنها تاثیر بسزایی دارد.
وی ادامه داد: اگر والدین بتوانند علاوه بر بكار بردن اصول صحیح رفتار و تربیت فرزند و مراقبت مناسب از او، دوست و مشاور خوبی نیز برای او باشند به رمز موفقیت در فرزندپروری دست یافته‌اند.
این كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت گفت: شیوه‌های قدیمی تربیت فرزندان و روش‌های امروزی با هم متفاوت است در زمان گذشته كودك از ترس تنبیه، از والدین خود حرف شنوی داشت اما امروزه والدین می‌خواهند كودكان خود را بدون نیاز به تنبیه بدنی، مجازات‌های شدید و ایجاد ترس ، تربیت كنند.
افسری افزود: والدین امروزی از فرزندان خود انتظار بیشتری دارند و در این مورد با سایر والدین رقابت می‌كنند آنها نمی‌خواهند كه فرزندشان معمولی باشد بلكه باید حتما فرد مهمی شود اما در گذشته والدین فرزندان خود را برحسب شعور و ادراك خود و آداب و رسوم قدیمی بزرگ می‌كردند.
وی با اشاره به این كه منشاء اختلالات روانی، تمایلات سركوب شده دوران كودكی است، تصریح كرد: سلامت روان كودكان و كیفیت رفتار والدین با فرزندان اهمیت زیادی دارد و متخصصین و نظریه‌پردازان، شیوه‌های صحیح و اصولی را برای فرزندپروری انتخاب كردند.
به گفته این كارشناس سلامت روان، بسیاری از والدین امروزی نسبت به تربیت سخت‌گیرتر و نامطمئن‌تر شده‌اند و سطح توقع والدین از خودشان در امر تربیت و پرورش فرزندان بالا رفته است و اگر در این امر موفق نشوند دچار سرخوردگی و یأس می‌شوند اما در گذشته به علت زیاد بودن تعداد فرزندان، والدین در مورد تربیت و رشد آنها نگرانی زیادی نداشتند.
افسری خاطرنشان كرد: با توجه به تحول بزرگی كه در شیوه‌های فرزندپروری به وجود آمده و با گسترش وسایل ارتباط جمعی و كتاب‌های زیادی كه درباره شیوه‌های فرزند پروری وجود دارد و همچنین افزایش آگاهی و مهارت والدین از این طریق، والدین باید با روش‌های        

نظرات() 
buy generic cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:53 ب.ظ

You actually expressed it wonderfully.
cialis tablets australia buy original cialis cuanto cuesta cialis yaho price cialis best cialis without a doctor's prescription cialis daily dose generic cialis kaufen bankberweisung purchasing cialis on the internet cialis 20mg canada discount drugs cialis
buy cialis online safely
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:41 ب.ظ

Fine material. Cheers.
cialis 5 mg buy side effects of cialis acheter du cialis a geneve cialis tablets cialis name brand cheap cialis 10mg prix pharmaci buy brand cialis cheap prix cialis once a da cialis prezzo al pubblico buy cialis cheap 10 mg
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:59 ب.ظ

Appreciate it, A good amount of stuff!

tadalafil tablets canadian drugs generic cialis side effects of cialis cialis online nederland we use it cialis online store viagra or cialis cialis pills price each cialis side effects prices on cialis 10 mg cialis 20 mg
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:07 ق.ظ

With thanks. Useful stuff!
we recommend cialis best buy click now buy cialis brand cialis tablets australia cialis 20 mg cost buy cialis sample pack cialis online deutschland cialis 20 mg effectiveness il cialis quanto costa cialis prezzo in linea basso compare prices cialis uk
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:40 ب.ظ

You actually said this wonderfully.
brand cialis nl cialis usa cost cialis 20 mg best price cialis rezeptfrei sterreich cialis generika 5 mg cialis coupon printable prices for cialis 50mg cialis online buying cialis in colombia what is cialis
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:40 ق.ظ

You stated that exceptionally well!
cialis 20 mg effectiveness how to buy cialis online usa cialis 20 mg cut in half overnight cialis tadalafil cialis uk next day buy cheap cialis in uk cialis super acti cialis in sconto cialis canada get cheap cialis
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 08:47 ب.ظ

Fantastic material. Kudos.
we recommend cialis best buy 5 mg cialis coupon printable buy cialis online buy cialis cialis 200 dollar savings card viagra or cialis cialis manufacturer coupon cialis for sale south africa deutschland cialis online prescription doctor cialis
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 08:16 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
preis cialis 20mg schweiz cialis authentique suisse opinioni cialis generico best generic drugs cialis low cost cialis 20mg cialis y deporte only best offers cialis use how much does a cialis cost generic cialis at the pharmacy cialis 50 mg soft tab
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 08:19 ب.ظ

Fantastic content. Thanks a lot!
only best offers 100mg cialis cialis online napol viagra vs cialis vs levitra cialis 5 effetti collaterali il cialis quanto costa cialis for bph cialis generico en mexico cialis sicuro in linea cialis coupons cialis canadian drugs
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:43 ق.ظ

You revealed this fantastically!
cialis cipla best buy what is cialis how much does a cialis cost side effects for cialis cialis price thailand when will generic cialis be available walgreens price for cialis cialis y deporte canada discount drugs cialis cialis for sale in europa
buy cheap cialis no prescription
شنبه 10 آذر 1397 08:31 ب.ظ

Truly lots of useful advice!
cialis official site cialis patentablauf in deutschland 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg effetti collateral only now cialis 20 mg cialis en mexico precio generic cialis generic cialis at the pharmacy free generic cialis opinioni cialis generico
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 07:23 ق.ظ

Many thanks. A lot of forum posts.

only now cialis 20 mg does cialis cause gout prices for cialis 50mg only best offers cialis use cialis generique walgreens price for cialis tadalafil 10 mg cialis dosage amounts cialis et insomni cialis daily dose generic
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 08:04 ب.ظ

Excellent knowledge. Cheers!
generic cialis levitra brand cialis nl cialis side effects cialis manufacturer coupon order a sample of cialis non 5 mg cialis generici trusted tabled cialis softabs prix cialis once a da tesco price cialis cialis billig
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 08:14 ق.ظ

Thanks a lot. I like it.
recommended site cialis kanada dose size of cialis cialis dosage recommendations cialis daily reviews prices on cialis 10 mg cialis generico where cheapest cialis generic cialis at walmart cialis rezeptfrei sterreich cialis soft tabs for sale
buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:07 ب.ظ

Thanks. Helpful information!
weblink price cialis look here cialis order on line cialis usa cost cialis 5mg prix cialis canadian drugs cialis 20mg generico cialis mexico cialis billig try it no rx cialis cialis price thailand
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:32 ق.ظ

Perfectly voiced truly. .
cialis 20 mg cut in half we like it safe cheap cialis how to buy cialis online usa cialis 10 doctissimo cialis venta a domicilio india cialis 100mg cost generic for cialis buy original cialis buying brand cialis online cialis 20 mg
Cialis 20 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:44 ب.ظ

This is nicely put. !
look here cialis order on line side effects of cialis cialis manufacturer coupon no prescription cialis cheap buying cialis on internet cialis y deporte cialis generico in farmacia click here to buy cialis tarif cialis france tadalafil tablets
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:57 ق.ظ

You actually explained it adequately!
cialis with 2 days delivery online prescriptions cialis cialis 5mg billiger free cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis generic tadalafil buy cialis prezzo di mercato cialis farmacias guadalajara generic cialis pill online cialis 100 mg 30 tablet
buy generic cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 11:42 ق.ظ

You said it nicely..
cialis tablets australia viagra vs cialis vs levitra cialis kamagra levitra safe dosage for cialis cialis en mexico precio cialis for sale south africa cialis 5 mg funziona cialis australian price cialis australia org prices on cialis 10 mg
buy cheap cialis coupon
دوشنبه 9 مهر 1397 09:29 ق.ظ

Great stuff. Appreciate it!
viagra cialis levitra cialis canada on line buy cialis sample pack cialis 30 day sample cialis generique brand cialis generic acheter cialis kamagra cialis en mexico precio how much does a cialis cost cialis side effects dangers
canada pharmacies online
یکشنبه 1 مهر 1397 09:32 ق.ظ

Good posts, With thanks.
online pharmacies india online pharmacy canada north west pharmacy canada canadian prescriptions online legitimate canadian mail order pharmacies trust pharmacy canada canadian pharmacy viagra safe canadian online pharmacies northwest pharmacies online canadian medications by mail
http://buycialisky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:21 ق.ظ

You actually suggested it really well!
low cost cialis 20mg cialis preise schweiz where do you buy cialis cialis 05 discount cialis cialis cost we recommend cialis info compare prices cialis uk acquisto online cialis cialis taglich
buyviagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:27 ق.ظ

Thank you, Fantastic information!
buy viagra alternative viagra tablets online can you buy viagra over the counter buy viagra uk next day delivery buy real viagra buy viagra pills online uk cheap generic viagra online uk sildenafil price uk buying viagra online from canada buy viagra now online
babecolate.com/generic-cialis-review-uk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:04 ق.ظ

Thanks a lot! Fantastic stuff.
cipla cialis online generic low dose cialis cialis australian price link for you cialis price cialis online napol cialis online holland cialis mit grapefruitsaft side effects of cialis cialis farmacias guadalajara wow cialis 20
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:19 ب.ظ

You actually revealed that wonderfully!
cialis side effects dangers cialis generico lilly cialis 30 day sample click now buy cialis brand how do cialis pills work cialis side effects dangers price cialis best cialis coupons printable enter site natural cialis cialis for sale in europa
Tadalafil 20 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:41 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
online pharmacy levitra how do you buy viagra generic viagra pharmacy viagra pharmacy online viagra online prices how do i get viagra with a prescription viagra pharmacy viagra buy viagra viagra without presc uk buy generic viagra usa buy viagra for women
Buy cialis
شنبه 18 فروردین 1397 09:54 ب.ظ

You actually suggested that perfectly.
cialis dosage acquisto online cialis cialis herbs generic cialis soft gels buy cialis online legal link for you cialis price if a woman takes a mans cialis american pharmacy cialis cialis 20 mg viagra vs cialis vs levitra
Cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 12:18 ق.ظ

Kudos. Loads of data!

fast cialis online cialis 10mg prix pharmaci cialis lilly tadalafi cialis cost canadian drugs generic cialis how to buy cialis online usa generic cialis soft gels free generic cialis interactions for cialis cialis 20 mg
Ulrich
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:07 ب.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using
WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

Any help would be really appreciated!
medicare supplemental insurance plans
جمعه 3 آذر 1396 04:42 ب.ظ
برادر من پیشنهاد کرد که من احتمالا این وبلاگ را دوست دارم.

او به طور کامل درست بود این پست واقعا روزم را ساخت.
شما نمیتوانید تصور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده است. با تشکر!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :