تبلیغات
دانشجویان رشته اشاعه دانش پودمان چهارم - تحقیق در مورد ارتباط موثر با كودكان

دانشجویان رشته اشاعه دانش پودمان چهارم

بسمه تعالی

 

 

 

 

نام استاد : دکتر بیگلو

 

محقق : مجتبی محمدی

 

موضوع تحقیق : ارتباط موثر با كودكان وکتابخانه ویژه  دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راههای تقویت اعتماد به نفس کودک

بهترین نوع گفتگو با کودک

وظیفه ما در قبال کودکان

آنچه نباید به کودک گفت

روشهای علاقه نشان دادن به کودک

رهایی از مشکل وابستگی کودک

ایجاد محدودیت بدون درگیری

با کودکان چگونه رفتار کنیم

علت تغییر رفتار کودک با حضور دیگران و کنترل آن

کمک به رشد تکلم کودک

غلبه بر مشکلاتی چون: کمرویی کودک، کم اشتهایی

عدم سازش با کودکان دیگر،پرخاشگری،کنترل خشم

غلبه بر ترس،شب ادراری

 

 

 

 هنگامیکه از کودک رفتار بد سر زد اقدامات زیر را انجام دهید:

üسریع عمل کنید و منبع مشکل را از میان بردارید،به عبارت دیگر تا کودک شروع به رفتار یا کار نامناسب کرد مداخله کنید و محکم ممانعت کنید همزمان توجه او را به چیز دیگری منحرف کنید.

üهنگام بروز یک رفتار بد از کودک مثل نق نق کردن،گریه کردن،هیچ توجهی به آنها نکنید اگر کودک شما هرگز موفق نشود از این طریق امتیازی از شما بگیرد و یا برنده صحنه شود به زودی دست از این کار بر خواهد داشت.فقط باید کمی صبور و خونسرد باشید.

ü    از کتک زدن خود داری کنید،مهمترین تنبیه می تواند برای کودک تنها گذاشتن به مدت نهایتاً ربع ساعت در مکان امنی مثل اتاق خواب باشد.در ضمن تنبیه باید فوری باشد و تهدید به اقدامات در آینده در کودکان مؤثر نیست.(تنبیه=محرومیت از هر آنچه که دوست دارد)

    قاطع باشید و لازم نیست عصبانی و پرخاشگر باشید،فقط برخورد و

 رفتارتان طوری باشد که او به وضوح بفهمد که که او دیگر حق ندارد

 چنان رفتاری کند.تُن صدا و تغییر چهره موثر است ودادزدننتیجه منفی دارد.                                                                                                   

 

افراد بالغ در ارتباط برقرار کردن با دیگران دارای تفاوت‌هایی هستند که ریشه در کودکی آنها دارد، بدی

ن مفهوم که اگرانسان در کودکی در تعامل با گروه همسن خود بصورت تجربی به خودباوری رسیده باش

د وشرایطی ایجاد گردد که ناگزیر به ارتباط نزدیک ودوستانه بدون حمایت بزرگسالان قرارگیرد از این

 توانایی کسب شده .کسب مهارت ارتباطی در تمامی زندگی بهره خواهد برد.

یک قصه بیش نیست غم عشق‌ و وین عجب
کــز هر زبان که می‌شنـوم نامکـرر است

حال اگر پدر و مادر به کودک توجه لازم را نکنند در اینصورت در کودک دو رفتار شکل می‌گیرد
 
1=یکی آنکه دچار اضطراب و سردرگمی می‌شود و نارضایتی خود را مستقیم یا غیرمستقیم به خانواده نشان می‌دهد

2= یا اینکه کودک از خانواده خود دوری می‌کند (که این طرز رفتار در شخصیت کودک رسوخ می‌کند و در

 بزرگسالی خود را نشان می‌دهد که در این صورت با چهار شخصیت مواجه خواهیم بود)

بالغینی که برخوردار از امنیت ‌اند

- توانایی ارتباط برقرار کردن و صمیمی گشتن با دیگران را دارند

- برای حریم شخصی خود و شریک زندگی خود احترام قائل هستندد

- هنگامی که به کمک احتیاج دارند از دیگران طلب یاری می‌کنند.
- در تعامل با دیگران مثبت، خوش‌بین، سازنده و سخاوتمند هستند.
- خلاق و روشنفکر بوده و از مرگ نمی‌هراسند.
بالغین دوری کننده :
- رابطه آنها از لحاظ فیزیکی و احساسی غیر صمیمی می‌باشد.
- به دیگران توجه ندارند و خودخواه به نظر می‌رسند.
- تعاملات اجتماعی را خسته کننده می‌دانند و از مرگ بیمناکند.
- نسبت به شریک زندگی خود بی‌مسئولیت و بی‌اعتنا هستند.
- قادر به برقرار کردن رابطه صمیمی با دیگران نمی‌باشند.
بالغین مضطرب و دو شخصیتی :
- رابطه آنها با دیگران غیر قابل پیش‌بینی است.
- آنها همواره می‌اندیشند که شریک زندگی‌شان آنها را دوست ندارد.
- احساس ناامنی در روابط صمیمانه دارند.
- مرتباً دیگران را سرزنش می‌کنند و هرگاه به خواسته خود نرسند، کج خلقی می‌کنند
- سفره دل خود را نزد هرکسی باز می‌کنند و از دیگران نیز چنین انتظاری دارند.
- غرق در ارتباط شخصی خود می‌باشند، حسود و غیرقابل اطمینان بوده واز مرگ می‌هراسند.
بالغین درهم ریخته :
- سو رفتار، بی‌توجهی، عدم امنیت و تنش فراوان در خانواده این گونه افراد برقرار است
- این‌گونه افراد مانند کودکی‌شان زندگی آشفته و پر هرج و مرجی دارند.
- خشم انفجارگونه‌ای دارند.
- فاقد هرگونه همدلی، شفقت و دلسوزی نسبت به همسر خود هستند.
- آنها نیاز مبرمی به یک رابطه مطمئن و مصون داشته، اما آنقدر به شریک خود اعتماد ندارند که این رابطه را برایشان پدید آورد.

گر بدانید چطور رفتاری را كه به طبع ناراحت منتهی می‌شود، هدایت كنید، می‌توانید الگوهای احساس بیماری و ناراحتی و بی‌یاوری را نیز تغییر دهید؛ حسی كه هم كودكان و هم والدین تجربه می‌كنند.

چگونگی رشد و نمو، از تولد تا دوازده سالگی
اگر بدانید در هر مرحله از رشد و پیشرفت كودك، چه چیز انتظار شما را می‌كشد، آسان‌تر می‌توانید تشخیص دهید كه آیا رفتار كودكتان «نرمال» است یا نه. دانستن آنچه در آینده پیش می‌آید، به تجربه می‌تواند به والدین كمك كند تا با مشكلات و مسایل مربوط به هر سن كنار می‌آیند.

اگر رفتار كودك نرمال است، چرا تحمل آن مشكل به نظر می‌آید؟
شاید احساس كنید رفتار كودك شما نرمال است، اما رفتار كاملا مثبتی نیست. بنابراین آیا باید اقدامی انجام دهید؟ برای گذراندن مراحل سخت در فهمیدن «نرمال» بودن رفتار كودك و تحمل آن، خط‌مشی‌هایی نیز وجود دارند.

-
اهمیت ایجاد محدودیت
ایجاد محدودیت شاید سخت باشد، اما پدر و مادر بودن نیز وظیفه آسانی نیست. والدین باید برای رفتار فرزندانشان حدودی مشخص كنند. هیچ‌كس دیگری به جز والدین نمی‌تواند با چنین محبت و تاثیرگذاری و نگرانی‌ای، به رفتار كودك انضباط بدهد.

-
استفاده از اعتبار منطقی و طبیعی برای آموزش دادن
والدین باید بدانند هر كودكی نتیجه رفتار خودش را تجربه می‌كند، نه دیگری. تنبیه كاری از پیش نمی‌برد، اما انضباط، چرا! از آنجایی كه عمل و نتیجه مستقیما در ارتباطند، والدین می‌توانند ابزار یا موقعیتی فراهم آورند تا كودك بیاموزد در برابر هر عملی، چه نتیجه‌ای در انتظار اوست.
پیشنهاد ، به جای دستور
«
فقط همین كار را انجام بده!» بله، برای والدین ریاست و دستور دادن، سریع‌ترین راه‌حل و روش است، اما با این حال، دستور دادن كاری را پیش نمی‌برد، فقط مشكلات وقت‌گیر می‌آفریند و بچه‌ها را از این شانس كه تصمیم‌گیری را یاد بگیرند، محروم می‌كند. روش‌های بهتری هم وجود دارند.
باید و نباید، هنگام دعوای بچه‌ها:
وقتی قرار است كودك شما با خواهر یا برادرش، همكاری و زندگی اجتماعی را فرا بگیرد، شاید كمی برایش غیرقابل قبول باشد، البته برای هر دوی آنها. در نتیجه ممكن است به دلایل مشترك دعوا كنند، پرخاش و بحث كنند و درگیر شوند. روش‌هایی هم برای حل كشمكش‌های خواهر و برادری وجود دارند.
-
توقف بحث
بحث و جدل‌های كودكان دو دسته‌اند: بحثی كه در پی درخواست پدر یا مادر پیش می‌آید و بحثی كه به دنبال درخواست كودك (فرزند) اتفاق می‌افتد. قبل از هر چیز برای توقف مجادله و بحث، دلیل آن را بیابید.

-
تهدید توخالی و پیشنهاد پوشالی؛ دو اشتباه بزرگ
والدین هم ممكن است گاهی مضحك‌ترین حرف‌ها را بزنند. بسیاری از ما شاید برای یك‌بار هم این اشتباه را كرده باشیم كه از حقه‌های توخالی استفاده كنیم و یا پیشنهاد پوشالی بدهیم. در این صورت شانس تشویق كودك و القای روحیه همكاری به او را از دست می‌دهیم.

-
اقتدار والدین؛ كاهش درگیری
نحوه حرف زدن شما و هدف‌مندی آن است كه اقتدار و جدیت را به كودك انتقال می‌دهد. تسلیم شدن در مقابل پریشانی و تقلای كودك، نتیجه خوبی نخواهد داشت. به عنوان پدر و مادر، گاهی باید خیلی پرطاقت باشید.


مدیر باشید، نه دیكتاتور
اگر سعی كنید با زور و اجبار كودكتان را مجبور به اطاعت و فرمانبرداری كنید، حتما شكست می‌خورید. به جای این كه به وظیفه‌تان مانند یك دیكتاتور نگاه كنید، به یاد داشته باشید با وظیفه والدین مانند یك مسئله مدیریتی كنار بیایید. در این صورت زندگی روزمره خانواده‌تان همیشه درگیر كشمكش نخواهد بود.


بیش از حد مهربانی نكنید
بچه‌ها طبق غریزه، این توانایی را دارند كه برای خلاصی از نتیجه كارشان، خواهش و التماس كنند. شاید ساده‌دلانه فكر كنید هرگز كار قبلی را دوباره انجام نمی‌دهند، اما انجام می‌دهند! اگر به راحتی در برابر درخواست ملتمسانه كودك، نرم شوید، همه نفوذ و تاثیرتان از دست می‌رود.

مفهوم «اطاعت» را روشن كنید
آیا ما واقعاً از بچه‌ها اطاعت كوركورانه می‌خواهیم؟ بچه‌ها آنقدر كنجكاو و زرنگ هستند كه با گفتن یك كلمه «چرا؟» انتظار توضیح داشته باشند. آنها می‌خواهند قوانین و دستوراتی را كه باید رعایت كنند، درك كنند. و البته این راه‌حل خوبی‌ست تا خودشان محدودیت‌ها و باید و نبایدها را در نظر داشته باشند.

 

 

                                                                                  

 

به مناسبت روز جهانی کودک
مهم ترین چیزی که انتظار می رود در هر خانواده به آن اهمیت داده شود رفتار و برخورد خوب است رفتاری که به دیگر اعضای خانواده منتقل می شود، می گوییم رفتار. خود ما والدین که الگوی مهم کانون خانواده به شمار می رویم چه قدر از درستی رفتارمان اطمینان داریم؟ تا حالا اگر مشکلی برایمان پیش آمده باشد. آیا به حلاجی رفتارمان پرداخته ایم تا ببینیم اشکال از کجاست
حال موضوع قابل بحث ما در مورد چگونگی رفتار با کودکان است. با توجه به تکنولوژی عصر اطلاعات و ارتباطات نوع رفتار چه تغییری کرده و چگونه است؟
والدین در خصوص نوع رفتارهای خود با کودکان می گویند...
والدین حوصله فرزندان شان را ندارند
«
همه رفتارها تغییر کرده در این دوره زمانه همه چیز تغییر کرده، هم والدین وهم کودکان. رفتارها، خلق وخوهای همه ما تغییر کرده و فکر می کنم دلیل آن شرا یط  کنونی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی باشد و بیشتر از همه همان وضعیت اقتصادی است که بنا به هر دلیل هر شرایطی را تغییر می دهد. امروزه همه والدین به دلیل تورم و وضعیت سخت اقتصادی شاغل هستند از صبح تا ظهر گرفتار کار روزانه هستند، حتا در زمان استراحت هم به کار و گذراندن زندگی و آینده خود و فرزندان شان فکر می کنند. کودکان هم در طول روز که هیچ ارتباطی با والدین خود ندارند شاید حتا آن ها را نبیند. و فقط هنگام ظهر یا شب آن هم وقتی است که بچه ها خوابند. تازه پدر و مادر حوصله فرزندان شان را ندارند. آن ها هم نیاز به استراحت دارند و این طوری است که روز ها  و شب ها ، ماه ها و سال ها هم می گذرد و همین روال ادامه پیدا می کند و شاید وضعیت از این که هست بدتر نیز شود، تنها نتیجه ای هم که دارد دوری والدین از کودکانشان است همین دوری هاست که باعث می شود پدر و مادر یا فرزندان نتوانند ارتباط بر قرار کنند، دوست باشند و اوقات خوبی را در کنار هم بگذراند همین است که رابطه های خانوادگی کم رنگ شده است
ایجاد ارتباط با بچه ها خیلی مشکل شده
در این دوه زمانه ایجاد ارتباط با بچه ها خیلی مشکل شده یعنی ما والدین یا باید اطلاعات وسیعی داشته باشیم تا بتوانیم فرزندان مان را خوب بشناسیم، یا باید از تجربه بالایی برخوردار باشیم ولی متاسفانه می بینیم که امروزه که دنیای تکنولوژی و عصر ارتباطات است. ارتباط خانوادگی و ارتباط مثبتی که والدین با فرزندان باید داشته باشند دیگر نیست. نه والدین کودکان را درک می کنند و نه فرزندان. البته بچه ها تقصیری ندارند چون کوچک اند و هیچ چیزی نمی دانند ولی والدین می دانند آن ها موظفند که کودکان خود را بشناسند، موظفند که بدانند کودکان شان چه می خواهند البته بخش عظیمی از آن هم به دلیل شرایط اجتماعی است یعنی والدین با توجه به شرایط اجتماعی زندگی می کنند.
رفتار هم  نیاز به آموزش دارد بچه ها یک نوع دنیایی دارند و ما بزرگتر ها یک دنیایی دیگر، بچه ها بیشتر دوست دارند با هم سن و سال های خود باشند دوست دارند همیشه بازی کنند خلاصه رفتار های کودکانه داشته باشند و در مقابل این رفتارها پاسخ می خواهند، پاسخ پدر و مادر و اطرافیان را، چون به غیر از آن ها کس دیگری را نمی شناسند، ولی تنها محدودی از والدین هستند که می توانند به این نیاز کودکان پاسخ دهند. همه والدین به فرزندان شان علاقه دارند و آینده فرزندان شان برایشان مهم است با این حساب به این نتیجه می رسیم که حتا رفتار هم نیاز به آموزش دارد. مهد کودک هایی که الان تاسیس شده اند برای بعضی از خانواده ها لازم است. بچه ها حتا در سنین کودکی نیاز به آموزش دارند و فکر نمی کنم والدین بتوانند تمام وقت خود را صرف بچه ها کنند و حتا آن قدر اطلاعات داشته باشند که بتوانند به تمام سوالات آن ها پاسخ دهند حتا کودکان می توانند رفتار صحیح را کنار مربی های خود تشخیص دهند، البته با کمک خود ما پدر و مادرها: بچه ها موجوداتی اجتماعی هستند و ما والدین هم اکثرا شاغل هستیم شاید خیلی کم بتوانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم. حتا مادران خانه دار هم نمی توانند چندان ساعات مفیدی را با آن ها سپری کنند و شاید تنها 4 یا 5 ساعت مفید باشد. ولی مهد کودک محیطی است که به اجتماعی شدن بچه ها کمک می کند و هم رفتارهای مختلف بچه ها و مربی ها را نشان می دهد. مطمئنا بچه ها می توانند بهتر و بیشتر آموزش ببینند و رفتار خوب و شایسته ای را از خود نشان دهند.                                                                                                                                    
کودکان مانند گل هایی هستند که نباید بگذاریم پژمرده شوند و کسی به آن ها آسیب برساند و این روح لطیف آن ها را پژمرده نماید. کودکان قلبی مانند دریای بیکران و زلال و دلی مانند آسمان آبی و صاف و روحی پر از عاطفه دارند پس آن ها باید توجه و تشویق شوند رشد فکری و ذهنی آن ها بالا باشد، باید با کودکان رفتار خوبی داشته باشیم چون آن ها سزاوارند و همین برخورد و رفتارها است که آن ها را آموزش می دهد و آینده آن ها شکل می گیرد.
رفتارشان نشان دهنده شخصیت آدمی است
 « رفتار نشان دهنده شخصیت خود آدمی است یعنی هر رفتاری که از شما سر بزند در واقع کل شخصیت شناخته می شود وظیفه ما والدین این است که رفتار صحیحی با فرزندان مان داشته باشیم که نه تنها با آن ها حتا با همسر و اطرافیان، به این دلیل که ما به عنوان الگویی در نظر کودکان هستیم، کودکان دقت بالایی دارند ولی قدرت تشخیص ندارند ماییم که بدون توجه به حضور آن ها رفتار ناشایستی را از خودمان نشان می دهیم. اصلا برای داشتن رفتاری مناسب باید آموزش ببینیم اگر خودمان نتوانیم رفتار خوبی داشته باشیم به عنوان یک ولی، چگونه می توانیم فرزندان مان را تربیت کنیم؟ چگونه می توانیم رفتاری مناسب شخصیت خودشان را به آن ها نشان دهیم؟ بارها بر اثر همین سهل انگاری والدین، کودکان در تربیت دچار مشکل شده اند. واقعا ما باید اول رفتار خودمان را کنترل کنیم و بعد مواظب رفتار فرزندان مان باشیم.
کودکان تنها ناظرند
« اگر دقت کرده باشیم، بعضی از زندگی ها به طلاق ختم می شود و زن و مرد به دلیل عدم شناخت نسبت به همدیگر جدایی را انتخاب می کنند یا به عبارتی مجبور به جدایی می شوند حال نگاهی به آن نوع زندگی بیاندازیم به دلیل عدم تفاهم از صبح تا شب دعوا، جر و بحث، انجام حرکات ناشایست نظیر دشنام و ناسزا گفتن به یکدیگر، کودکان تنها ناظرند گرچه آن لحظه سکوت می کند و هیچ چیز نمی گوید ولی تاثیرش را گرفته چون بلافاصله بعد از آن حادثه، موقعیتی که پیش آمد حرکات والدین خود را تکرار می¬کند بعد هم می گوییم که این چیز ها را از کجا یاد گرفته ای؟ در صورتی که خودمان بودیم که این چیزها را به او یاد دادیم. امروزه در بعضی از خانواده ها خشونت هست و تاثیر منفی و بد آن نیز بر روی کودکان است و کودکان در این سن هستند که اخلاق، رفتار و شخصیت آن ها شکل می گیرد. اگر یک تاثیر منفی در آن ها شکل بگیرد از همان اول دیدشان نسبت به زندگی تغییر می کند.

 

ممكن‌ است‌ پرخاشگری‌ جنبه‌ انتقام‌ گیری‌ نیز داشته‌ باشد. یعنی‌ كودكی‌ كه‌ مورد اذیت‌ و آزار قرار گرفته‌ و نتوانسته‌ خشم‌ خود را ابراز كند، اكنون‌ با پرخاشگری‌ به‌ كاهش‌ اضطراب‌ خود می ‌پردازد. در این‌ جا پرخاشگری‌ وسیله‌ ای‌ است‌ كه‌ كودك‌ به‌ آن‌ می ‌خواهد به‌ هدف‌ خود یعنی‌ كاهش‌ اضطراب‌ دست‌ یابد.

چنانچه‌ ‌ پرخاشگری‌ به‌ طرف‌ درون‌ باشد، كودك‌ خشم‌ را به‌ درون‌ خود می  دچار خشم‌ فرو خورده‌ می‌ شود. پیامد چنین‌ عملی‌ می‌ تواند افسردگی‌ نیز باشدكودكان‌ افسرده‌  در واقع‌ از دست‌ خودشان‌ عصبانی‌ هستند.

خشم‌ درونی‌ عصبانیت ‌ و نارضایتی‌ از خود را به‌ وجود می ‌آورد.

خشم‌ بیرونی؛ كودك‌ ممكن‌ است‌ خشم‌ خود را به‌ صورت‌ رفتارهایی‌ از قبیل‌ فریاد كشیدن، پا به‌ زمین‌ كوبیدن‌ یا پرتاب ‌كردن‌ اشیا بروز دهد.

برقراری ارتباط صحیح والدین با كودكان مهمترین اصل فرزندپروری است.

برقراری ارتباط صحیح والدین با كودكان مهمترین اصل فرزندپروری است

برقراری ارتباط صحیح و موثر والدین با فرزندان از مهمترین اصول فرزندپروری، است

والدین باید تلاش كنند با فرزندشان دوست باشند چراكه دوست بودن با فرزند در آموزش آنها تاثیر بسزایی دارد.
وی ادامه داد: اگر والدین بتوانند علاوه بر بكار بردن اصول صحیح رفتار و تربیت فرزند و مراقبت مناسب از او، دوست و مشاور خوبی نیز برای او باشند به رمز موفقیت در فرزندپروری دست یافته‌اند.
این كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت گفت: شیوه‌های قدیمی تربیت فرزندان و روش‌های امروزی با هم متفاوت است در زمان گذشته كودك از ترس تنبیه، از والدین خود حرف شنوی داشت اما امروزه والدین می‌خواهند كودكان خود را بدون نیاز به تنبیه بدنی، مجازات‌های شدید و ایجاد ترس ، تربیت كنند.
افسری افزود: والدین امروزی از فرزندان خود انتظار بیشتری دارند و در این مورد با سایر والدین رقابت می‌كنند آنها نمی‌خواهند كه فرزندشان معمولی باشد بلكه باید حتما فرد مهمی شود اما در گذشته والدین فرزندان خود را برحسب شعور و ادراك خود و آداب و رسوم قدیمی بزرگ می‌كردند.
وی با اشاره به این كه منشاء اختلالات روانی، تمایلات سركوب شده دوران كودكی است، تصریح كرد: سلامت روان كودكان و كیفیت رفتار والدین با فرزندان اهمیت زیادی دارد و متخصصین و نظریه‌پردازان، شیوه‌های صحیح و اصولی را برای فرزندپروری انتخاب كردند.
به گفته این كارشناس سلامت روان، بسیاری از والدین امروزی نسبت به تربیت سخت‌گیرتر و نامطمئن‌تر شده‌اند و سطح توقع والدین از خودشان در امر تربیت و پرورش فرزندان بالا رفته است و اگر در این امر موفق نشوند دچار سرخوردگی و یأس می‌شوند اما در گذشته به علت زیاد بودن تعداد فرزندان، والدین در مورد تربیت و رشد آنها نگرانی زیادی نداشتند.
افسری خاطرنشان كرد: با توجه به تحول بزرگی كه در شیوه‌های فرزندپروری به وجود آمده و با گسترش وسایل ارتباط جمعی و كتاب‌های زیادی كه درباره شیوه‌های فرزند پروری وجود دارد و همچنین افزایش آگاهی و مهارت والدین از این طریق، والدین باید با روش‌های        

نظرات() 
wianielygimem
سه شنبه 8 مرداد 1398 03:04 ب.ظ
eawrzndrpvok what would happen if a girl took viagra http://girlsareasking.com/index.php?qa=user&qa_1=lotionlentil4 - canada pharmacies cialis viagra ingredients <a href="http://bookmarksync.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">viagra canadian pharmacy</a>
ckanielypqnuy
سه شنبه 11 تیر 1398 05:09 ب.ظ
skpkhthqfkrd viagra pro <a href=http://northwestpharmacyph.com/>buy cialis canada</a> cheapest cialis from canada <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacies viagra shipping to usa</a>
viagra overnight shipping
cvanielxwngnq
سه شنبه 4 تیر 1398 11:30 ق.ظ
fcwxxgttqqkx drug viagra http://canadaviagravqcialis.com/ - cialis generic shipped from canada cialis order canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">discount viagra canada</a>
http://paipibest.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 12:34 ق.ظ

You actually suggested it really well.
cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg best price cialis baratos compran uk cialis wir preise walgreens price for cialis cialis efficacit cialis 30 day sample we use it cialis online store cialis baratos compran uk cialis dosage
http://partbuttri.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 09:01 ق.ظ

Superb data. Thank you.
cialis generika in deutschland kaufen discount cialis cialis for sale in europa viagra vs cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne 5 mg cialis coupon printable cialis patentablauf in deutschland generic low dose cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis rckenschmerzen
http://mantzirtai.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:15 ب.ظ

Thanks, Helpful information.
female cialis no prescription cialis vs viagra cialis kaufen bankberweisung 200 cialis coupon we use it cialis online store cialis online cialis 5mg generic for cialis buying cialis overnight cialis coupon
Cialis canada
شنبه 1 تیر 1398 01:18 ق.ظ

Thanks a lot. Lots of forum posts!

cialis 100 mg 30 tablet generic cialis at the pharmacy how much does a cialis cost usa cialis online cialis pas cher paris cialis lowest price cialis farmacias guadalajara cialis 200 dollar savings card cialis herbs prix de cialis
how to get cialis
جمعه 31 خرداد 1398 09:02 ق.ظ

Cheers. Loads of tips.

cialis 5mg billiger cialis soft tabs for sale buying cialis overnight achat cialis en europe non 5 mg cialis generici cialis e hiv cialis para que sirve brand cialis generic cialis online non 5 mg cialis generici
Buy cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:26 ب.ظ

You made your stand quite nicely!.
prescription doctor cialis only best offers cialis use cialis 30 day trial coupon tadalafilo cialis 200 dollar savings card chinese cialis 50 mg we recommend cheapest cialis cialis pills wow cialis tadalafil 100mg where do you buy cialis
cialis tablets
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:06 ب.ظ

Good info, Many thanks.
generic cialis 20mg tablets comprar cialis navarr cialis 20 mg cost cialis herbs cialis online napol cialis online deutschland cialis professional from usa order cialis from india estudios de cialis genricos buying cialis in colombia
free generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:40 ق.ظ

With thanks! Very good stuff!
rx cialis para comprar cialis y deporte link for you cialis price 5 mg cialis coupon printable compare prices cialis uk chinese cialis 50 mg wow cialis tadalafil 100mg cialis canadian drugs tadalafil 20mg tadalafil 20mg
Buy generic cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:04 ق.ظ

Very good facts. With thanks!
cialis dosage amounts cialis arginine interactio 40 mg cialis what if i take enter site natural cialis cialis rezeptfrei sterreich rezeptfrei cialis apotheke when will generic cialis be available cialis dose 30mg cialis prezzo in linea basso cialis great britain
http://edilhten.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:12 ب.ظ

Good write ups. Regards!
cialis flussig i recommend cialis generico generic cialis 20mg tablets cialis coupons printable cialis flussig ou acheter du cialis pas cher cialis venta a domicilio cialis arginine interactio cialis rezeptfrei sterreich cialis without a doctor's prescription
http://maizamis.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:28 ق.ظ

Nicely put. Regards!
acheter du cialis a geneve sialis 5 mg cialis pharmacie en ligne buy cialis online cheapest cialis from canada viagra or cialis generic cialis pill online deutschland cialis online cialis in sconto cialis bula
http://ofinlin.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:50 ب.ظ

You revealed that very well.
cialis generique 5 mg tadalafil 20 mg cialis for sale sublingual cialis online walgreens price for cialis fast cialis online cialis coupons we like it safe cheap cialis precios de cialis generico we like it safe cheap cialis
http://daytaro.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 07:48 ق.ظ

Appreciate it. Ample information.

cialis professional yohimbe cialis price thailand cialis tablets australia cialis tablets australia when will generic cialis be available cialis vs viagra cialis 5mg prix cialis dosage amounts cialis for bph cialis generico online
http://cellwine.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:42 ب.ظ

Thanks a lot! Excellent stuff.
bulk cialis cialis uk next day acheter cialis meilleur pri cialis 5 mg schweiz buying cialis overnight cialis prezzo di mercato opinioni cialis generico cialis generico online cialis online venta cialis en espaa
http://ghagzeti.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 02:57 ق.ظ

Incredible quite a lot of useful material.
acheter cialis kamagra cialis kaufen bankberweisung cialis manufacturer coupon deutschland cialis online cialis italia gratis generic cialis review uk generic cialis tadalafil cialis sicuro in linea click here cialis daily uk cialis kaufen bankberweisung
http://stanvalpe.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:10 ب.ظ

Whoa all kinds of wonderful tips!
link for you cialis price cialis tablets cialis for sale in europa only best offers 100mg cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis australia org interactions for cialis cialis generika cialis generique 5 mg cialis generico milano
cialis prices at walmart
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:22 ب.ظ

You expressed that fantastically!
cialis 5mg prix we use it 50 mg cialis dose cialis 50 mg soft tab viagra cialis levitra cialis daily reviews cialis coupons cialis lowest price cialis 20 mg cialis therapie cialis farmacias guadalajara
hhanielkzijdq
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:27 ب.ظ
urumatwurykn generic viagra cheap <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra jelly</a> generic viagra soft tabs <a href="http://northwestpharmacyc.com/">orderinger cialis from canada</a>
how to get viagra
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:33 ق.ظ

Good content. Regards!
cialis 20 mg best price 200 cialis coupon chinese cialis 50 mg achat cialis en itali overnight cialis tadalafil only best offers cialis use order generic cialis online cialis patentablauf in deutschland buy original cialis cialis name brand cheap
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:55 ب.ظ

Amazing posts. Thank you!
cialis uk next day cialis super acti sialis cialis 20 mg legalidad de comprar cialis cialis 200 dollar savings card cialis lowest price acheter cialis meilleur pri cipla cialis online when can i take another cialis
Viagra Piller
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 12:05 ق.ظ
Your mode of telling the whole thing in this article is genuinely fastidious, every
one can simply be aware of it, Thanks a lot.
Сialis
شنبه 31 فروردین 1398 04:02 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this weblog's articles every day along with a mug of coffee.
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 08:56 ق.ظ

You said it very well..
drugs for sale usa north west pharmacy canada canada drugs online online pharmacies of canada northwest pharmacies mail order canada online pharmacies medication canadian medications canada pharmacies online prescriptions canada medications cheap good canadian online pharmacies
buy generic cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:53 ب.ظ

You actually expressed it wonderfully.
cialis tablets australia buy original cialis cuanto cuesta cialis yaho price cialis best cialis without a doctor's prescription cialis daily dose generic cialis kaufen bankberweisung purchasing cialis on the internet cialis 20mg canada discount drugs cialis
buy cialis online safely
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:41 ب.ظ

Fine material. Cheers.
cialis 5 mg buy side effects of cialis acheter du cialis a geneve cialis tablets cialis name brand cheap cialis 10mg prix pharmaci buy brand cialis cheap prix cialis once a da cialis prezzo al pubblico buy cialis cheap 10 mg
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:59 ب.ظ

Appreciate it, A good amount of stuff!

tadalafil tablets canadian drugs generic cialis side effects of cialis cialis online nederland we use it cialis online store viagra or cialis cialis pills price each cialis side effects prices on cialis 10 mg cialis 20 mg
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:07 ق.ظ

With thanks. Useful stuff!
we recommend cialis best buy click now buy cialis brand cialis tablets australia cialis 20 mg cost buy cialis sample pack cialis online deutschland cialis 20 mg effectiveness il cialis quanto costa cialis prezzo in linea basso compare prices cialis uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :